shop

disease

sponor

email

جستجو

 بخش چهارم : تغذیه شقايق ها در آكواريوم

امتیاز کاربران
ضعیفعالی 
دسته: شقایق ها
آخرین به روز رسانی سه شنبه, 17 می 2016 01:14
نوشته شده توسط مدیر سایت بازدید: 3719

غذاي شقايق ها :
شقایق ها تنوع در غذای زنده و زیر نور را ترجیح می دهند. شقایق ها مقدار زیادی غذا را می توانند هضم کنند با این وجود توصیه می شود به میزان اندك و به دفعات، به آن ها غذا داده شود. یك غذای خوب باید شامل غذاهای دریایی تازه و منجمد (کریل، میگو، میگوی mysis ، اسکالوپ)غنی شده با ویتامین، مرجان ( Selcon یا Zoe) باشد. شقایق ها در صورت وجود و دسترسی به غذاهای پولکی می توانند آنرا بخورند.
برخی شقایق ها میزان زیادی پولکی می خورند. به نظر می رسد که ذائقه آن ها تغییر می کند. میزان غذا را براساس سلامتی شقایق و میزان رشد آن را نیز با مقدار غذای داده شده به آن می توان تعیین کرد. چنانچه شقایق یك بار در روز غذا بخورد سریع رشد می کند ولی اگر یکبار در هفته (و یا حتی کمتر) به آن ها غذابرسد میزان رشد آن کم می شود.
غذای این جانوران از نرم تنان، سخت پوستان، بی مهرگان دیگر و ماهیها تشکیل می گردد. شکارهای مزبور به وسیله نماتوسیت ها فلج می شوند و به وسیله شاخك ها بسوی دهان برده می شوند. دهان و مری نیز می توانند به طور وسیع باز شوند و بعضی از شکارها را به طور مستقیم بگیرند. غذا به داخل حفره داخلی (انترون) می آید و در آنجا به وسیله آنزیهای مترشحه گوارش می یابد و به وسیله گاسترودرم جذب گشته ومواد زاید گوارش نیافته از راه دهان به خارج دفع می شوند.

06


نحوه غذا دادن به شقايق:
یك شقایق سالم با ولع غذا می خورد. یعنی هرآنچه که با شاخك هایش تماس داشته باشد، آنرا می بلعد.برای غذا دادن به اکثر شقایق ها تنها کافی است غذا را به شاخك های آنها نزدیك نمود. یك شقایق سالم شاید مقدار زیادی غذا را در کمتر از یك دقیقه ببلعد. شقایق های ضعیف و یا در حال بهبودی از فشار استرس شاید میزان بیشتری غذا را ببلعند. البته باید از ربوده شدن غذا به وسیله ماهی ها و یا دیگر بی مهرگان (خرچنگ یا میگو و غیره)جلوگیری به عمل آید.
شقایق های موکتی (S.haddoni, S.gigantea, S.mertensii) تمایل بیشتری به خوردن ماهی دارند. شاید این حالت به سبب شکل ظاهری (گستردگی در کف آکواریوم)و میزان چسبندگی بسیار بالای آنها باشد. به منظور کاهش میزان مرگ و میر ماهی ها بهتر است یك دلقك ماهی را در چنین آکواریومی قرارداد تا بدین ترتیب ماهی ها را از این شقایق دور نگاه دارد. بعلاوه درآکواریومی با حضور شقایق باید در شب نورداشت، تاماهی ها به شقایق نزدیك نشوند

دستورالعمل يا شيوه نامه تكثير و پرورش شقايق ها و مرجان هاي دريايي....

سازمان شيلات ايران
دفتر امور ميگو و آبزيان آب شور-مرضيه ناجي
پاييز 94

نوشتن دیدگاه

Real time web analytics, Heat map tracking

مطالب مرتبط

ورود به سایت

عضویت در خبرنامه سایت

لطفا ایمیل خود را وارد نمایید

پیام ارسالی به ایمیتان را تایید نمایید

FeedBurner

خبر خوان سایت ماهی

خوراک ساز سایت ماهی

آمار سایت

امروز78
دیروز229
این هفته1651
این ماه3726

آی پی بازدیدکنندگان : 18.206.13.39
Unknown ? Unknown Sun 18 Aug 2019 10:01

نظر سنجی